Çukurambar Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. Sarıkonak Apt No: 8/11 Çankaya / Ankara

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu; fazla kilosu olup diyet, spor, akupunktur, zayıflatma çayları gibi uygulamalarla kilo vermekte zorlanan kişilerde etkili kilo kaybı sağlayabilmektedir. Balon, 1 yıla kadar mide içinde kaldığı için verilen kilolara 1 yıl boyunca korumak kolaylaşmaktadır. Genellikle balon çıkarıldıktan sonra da verilen kilolar yıllarca korunabilmektedir.

 

Mide balonu, endoskopik olarak hafif uyku halinde uygulanan bir işlemdir. Bu işlem, hasta tarafından hiçbir rahatsızlık hissedilmeden gerçekleştirilebilmektedir. Sedasyon işlemi, anestezist tarafından yapılmaktadır. Yaklaşık 15 dakika kadar sürmektedir.

 

Genellikle mide balonu uygulanan kişi işlemin sonunda herhangi bir rahatsızlık hissetmediğini ifade etmektedir. Balon takılması, endoskopi ünitesinde gerçekleştirilen bir yöntemdir. İşlem bittikten 2 saat sonra normal yaşama dönülebilmektedir. Bazı kişilerde ilk günler mide ağrıları, sancılar ve bulantı şikayetleri olabilmektedir. Bu şikayetler, mümkün mertebe serum içine konulan ilaçlarla hafifletilebilmektedir. Bu amaçla kliniğimizdeki tüm ekip, deneyim ve bilgi birikimiyle hareket etmektedir. Mide balonu uygulaması sonrası diyet verilmemekle birlikte klinik diyetisyenimiz tarafından beslenme kontrolü amacıyla bilgilendirmeler yapılmaktadır. Balon uygulanan kişinin balonun 1 yıla yakın süreyle midede sönmeden kalması için asitli içecekler içmemesi önerilmektedir. Özellikle kola, gazoz gibi içecekler balon çeperine zarar verebilmektedir.

 

dershane ankara ingiltere vizesi amerika vizesi ambar Ankara avukat

Doç. Dr. İbrahim Sakçak

Videolar