Çukurambar Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. Sarıkonak Apt No: 8/11 Çankaya / Ankara

Mide Balonu

Obez bireylerde, fiziksel aktiviteler, beslenme kontrolü ve medikal ilaçların belirgin ve uzun süreli kilo kaybı sağlamada başarı oranları düşüktür. Mide balonu uygulaması ise, ameliyat dışı kilo vermeye yönelik olan mide botoksu, akupunktur, ilaçlar ve spor gibi diğer yöntemlere göre daha fazla kilo kaybı sağlayıcı etkisi olduğu kanıtlanmış bir yöntemdir.  Mide balonu uygulaması, primer tedavi edici olarak veya super ya da super-super obez olgularda cerrahi tedaviye hazırlık amacıyla uygulanan, riski düşük, geri dönüşümü olan bir yöntemdir. Balon sedasyon denilen yarı uyku halinde  direkt endoskopik görüş altında ve kontrollü olarak uygulanabilmektedir.

 

Mide balonları sıvılı veya havalı olmak üzere iki çeşittir. Sıvılı veya havalı balonlar benzer etki mekanizmalarıyla kilo kaybı sağlamaktadırlar. İşlem sonrası ilk saatlerde çekilen direkt karın grafisi ile havalı balonun, ultrasonografi ile ise sıvılı balonun normal lokalizasyon da olup olmadıkları kontrol edilebilmektedir. Sıvılı balon, içine sıvı ile birlikte 10 cc metilen mavisi konularak şişrilmektedir, havalı balon ise yalnızca hava ile şişirilmektedir

MİDE BALONU PATLAR MI?

 

Mide balonu uygulandıktan sonra hastaların düzenli aralıklarla kontrol edilmeleri gerekir. Böylece gelişebilecek bir soruna erken müdahale şansı olabilir. Balona ait başlıca sorunlardan biri de; balonun kendiğinden sönmesidir.  Pek çok bilimsel çalışmalarda; balonların 6 aylık süreçten sonra sönebilecekleri belirtilmektedir.

 

Sonuç olarak mide balonu uygulaması obezitenin primer tedavisinde veya cerrahi tedaviye hazırlık amacıyla etkisi kanıtlanmış tedavi yöntemidir. Genellikle ciddi olmayan sorunlar görülmesine karşın, kendiliğinden sönmesi sonucu iştahın tekrar açılması ve kilo vermenin durması hali ortaya çıkar. Bu durum balon takıldıktan sonra geçen süre arttıkça daha sık görülmektedir. Bu nedenle  6 aylık sürecin devamında balon takılan kişinin kontrolü yapılmalıdır.

dershane ankara ingiltere vizesi amerika vizesi ambar Ankara avukat

Doç. Dr. İbrahim Sakçak

Videolar